Ministerul Apărării Naţionale (MApN) - Forţele Terestre Române

Academia Forţelor Terestre la „Athens Marathon. The Authentic”

Luni, 15/11/2021

În perioada 13-14 noiembrie a avut loc cea de-a XXXVIII-a ediţie a Maratonului Atenei („Athens Marathon. The Authentic”), cursă cu tradiţie la care au participat, alături de alți aproximativ 30.0000 de alergători şi plutonierul adjutant principal Francisc Șaroşi și studenții caporali Alexandru Riza, Alexandru Stoica, Maria Ion şi Maria Deac, din cadrul prestigioasei instituții de învățământ.

În contextul pandemic actual, fiecare cursă a Maratonului a fost împărțită în două grupe (A și B), cu start diferit, desfășurându-se pe traseul dintre localitățile Maraton și Atena, cu sosire pe stadionul de marmură. Colegii noştri au luat startul alături de 40 de cadeţi greci în grupa B a maratonului, aventura sportivă de pe meleaguri elene terminându-se cu rezultate bune pentru ei.

„Studenții au alergat pentru prima dată această probă de 42 km. Nu le-a fost ușor pentru că între kilometrul 10 și 30 traseul a fost în urcare. Eu am alergat împreună cu ei primii 30 km, într-un ritm constant, astfel încât efortul să fie bine dozat, să termine cu bine proba. Au reușit datorită pregătirii și ambiției lor”, ne-a mărturisit coordonatorul echipei AFT, colegul nostru, plutonierul adjutant principal Francisc Șaroși.

În clasamentul maratonului din grupa B, student caporal Alexandru Riza a ocupat locul 2, plutonierul adjutant principal Francisc Șaroși locul 187, student caporal Maria Ion locul 620, student caporal Maria Deac locul 621 și student caporal Alexandru Stoica locul 623.

Cel mai bun rezultat al echipei AFT a fost obţinut de sd.cap. Alexandru Riza, 3h 00′ 37″, rezultat care l-a plasat pe locul 160 în clasamentul general al maratonului.