Ministerul Apărării Naţionale (MApN) - Forţele Terestre Române

„OMUL ANULUI 2021”

Marţi, 24/05/2022

Concursul „Omul Anului” a fost inaugurat în Armata României în anul 2010 și urmărește recompensarea valorii profesionale a personalului militar și civil.

În acest context, în data de 17 mai, la sediul Statului Major al Forțelor Terestre, în prezența generalului-maior Iulian Berdilă, s-a desfășurat festivitatea de premiere a personalului militar și civil din cadrul structurilor Forțelor Terestre Române, care, în anul 2021, au contribuit la realizarea unei imagini pozitive a instituției militare la nivel național și internațional.

În urma desfășurării competiției, au fost desemnați câștigătorii concursului pe secțiuni, astfel:

- Secțiunea „Imaginea și vizibilitatea Armatei”:

Locul I: Caporal cls. a III-a Laurențiu Cobzaru - Centrul Secundar de Instruire pentru Luptă „Smârdan”;

Locul II: Lector univ.dr. Isabela-Anda Dragomir - Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu”;

Locul III: Sublocotenent Raluca Loredana Mureșan - Brigada 81 Mecanizată „General Grigore Bălan”.

- Secțiunea „Credință și altruism”:

Locul I: Plutonier adjutant principal Ciprian Popescu - Brigada 15 Mecanizată „Podu Înalt”;

Locul II: Plutonier major Simona-Mariana Prună - Batalionul 3 Geniu „General Constantin Poenaru”.

- Secțiunea „Instrucție și luptă”:

Locul I: Locotenent-colonel Alin-Daniel Gheorghe - Centrul Național de Instruire „Getica”;

Locul II: Maior Mihai Dăiescu - Brigada 81 Mecanizată „General Grigore Bălan”;

Locul III: Plutonier adjutant principal Mihai Ghiță - Centrul Național de Instruire Permanentă a Subofițerilor și Maiștrilor Militari.

- Secțiunea „Învățământ, știință și artă militară”:

Locul I: Colonel Romeo-Aurelian Popovici - Colegiul Național Militar „Ștefan cel Mare”;

Locul II: Locotenent-colonel Paul Tudorache - Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu”.

- Secțiunea „Moral, bunăstare și recreere”:

Locul I: Plutonier-major Andrei Manoliu - Batalionul 198 Sprijin Logistic „Prut”.

- Secțiunea „Sănătate și sport”:

Locul I: Plutonier Ioan Panaite - Brigada 61 Vânători de Munte „General Virgil Bădulescu”;

Locul II: Caporal cls. a III-a Laurențiu Cobzaru - Centrul Secundar de Instruire pentru Luptă „Smârdan”;

Locul III: Plutonier-major Ciprian-Ion Mănăilescu - Batalionul 206 Artilerie „General Mihail Lăcătușu”.

- Secțiunea „Presă, film și literatură”:

Locul I: Plutonier-major Vasil Ovidiu Sfîriac - Divizia 4 Infanterie „Gemina”.

- Secțiunea „Istorie, cultură și tradiții militare”:

Locul I: Personal civil contractual Toma-Cosmin Roman - Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu”

Locul II: Daniel-Florin Munteanu - Divizia 4 Infanterie „Gemina”;

Locul III: Plutonier adjutant principal Ilie Tismănaru - Batalionul 184 Senzori și Apărare Antiaeriană „Timiș”.

- Secțiunea „Comunicare prin spațiul cibernetic și comunicaţii militare”:

Locul I: Maior Valentin Tudor - Brigada 81 Mecanizată „General Grigore Bălan”;

Locul II: Maistru militar cls. a IV-a Alexandru Șerban - Centrul 13 Comunicații și Informatică „Colonel Gheorghe Vișata”.

Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin Cluj Constanta Covasna Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Harghita Hunedoara Ialomita Iasi Ilfov Maramures Mehedinti Bucuresti Mures Neamt Olt Prahova Salaj Satu Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Valcea Vaslui Vrancea