Ministerul Apărării Naţionale (MApN) - Forţele Terestre Române

Studenţii Academiei Forţelor Terestre, campioni ai competiţiilor de patrulă, din instituţiile militare de învăţământ

Luni, 20/01/2020
plutonier adjutant Marius Sfârlea

În perioada 15 – 18 ianuarie, în garnizoana Vatra Dornei s-a desfăşurat concursul aplicativ-militar de iarnă pentru instituţiile militare de învăţământ, etapa pe Ministerul Apărării Naţinale, gazda acestui concurs fiind Batalionul 17 Vânători de Munte „Dragoş Vodă”.

În cadrul competiţiei au participat loturile sportive ale:

- Academiei Tehnice Militare „Ferdinand I”, Bucureşti;

- Academiei Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu”, Sibiu;

- Academiei Forţelor Aeriene „Henri Coandă”, Braşov;

- Şcolii militare de maiştri militari şi subofiţeri a Forţelor Terestre „Basarab I”, Piteşti;

- Şcolii militare de maiştri militari şi subofiţeri a Forţelor Aeriene „Traian Vuia”, Boboc.

Probele de concurs au fost cele de patrulă, atât la masculin, cât şi la feminin. Probele au constat în deplasarea pe schiuri pe un traseu de dificultate medie, cu lungimea de aproximativ 10 km (masculin) şi respectiv 5 km (feminin), trageri cu armamentul din dotare, aruncarea grenadelor de mână de exerciţiu la precizie, traversarea unei zone contaminată chimic cu masca pe figură.

Concursul a scos în evidenţă faptul că atât studenţii, cât şi elevii militari sunt în măsură să parcurgă distanţe lungi şi dificile pe schiuri, sunt rezistenţi la efort fizic şi au deprinderi în tragerea cu armamentul din dotare şi aruncarea grenadelor de mână de exerciţiu.

La finalul competiţiei, clasamentul a fost următorul:

Patrulă Masculin:

Locul I - Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu”, Sibiu;

Locul II - Şcoala militară de MM şi Subofiţeri a Forţelor Aeriene „Traian Vuia”, Boboc;

Locul III - Academia Forţelor Aeriene „Henri Coandă”, Braşov;

Patrulă Feminin:

Locul I - Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu”, Sibiu;

Locul II - Academia Forţelor Aeriene „Henri Coandă”, Braşov;

Locul III - Şcoala militară de MM şi Subofiţeri a Forţelor Aeriene „Traian Vuia”, Boboc;

Clasament general:

Locul I - Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu”, Sibiu;

Locul II - Şcoala militară de MM şi Subofiţeri a Forţelor Aeriene „Traian Vuia”, Boboc;

Locul III - Academia Forţelor Aeriene „Henri Coandă”, Braşov;

Locul IV - Academia Tehnică Militară „Ferdinand I”, Bucureşti;

Locul V - Şcoala militară de MM şi Subofiţeri a Forţelor Terestre „Basarab I”, Piteşti;

La premiere a participat Comandantul Bazei 95 Aeriană „Erou căpitan aviator Alexandru Şerbănescu” din Bacău, General de flotilă aeriană Leonard – Gabriel Baraboi.

Galerie foto

Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin Cluj Constanta Covasna Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Harghita Hunedoara Ialomita Iasi Ilfov Maramures Mehedinti Bucuresti Mures Neamt Olt Prahova Salaj Satu Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Valcea Vaslui Vrancea