Ministerul Apărării Naţionale (MApN) - Forţele Terestre Române

Competiţia „Omul Anului” în Forţele Terestre Române, ediţia 2018

Miercuri, 09/05/2018

Miercuri, 9 mai a.c., a avut loc festivitatea de premiere a câştigătorilor din Forţele Terestre Române ai concursului „Omul Anului”, pentru anul 2017.
Această competiţie a fost inaugurată în Armata României în anul 2010 şi urmăreşte recompensarea valorii profesionale a personalului militar şi civil care contribuie prin faptele lor, la crearea unei imagini pozitive instituţiei militare şi la creşterea vizibilităţii structurilor militare, la nivel naţional şi internaţional.
La competiţie au participat ofiţeri, maiştri militari, subofiţeri, soldaţi profesionişti şi personalul civil contractual, care, prin faptele, acţiunile sau lucrările elaborate, au contribuit la creşterea prestigiului Forţelor Terestre Române.
Juriul a analizat propunerile înaintate de către structurile subordonate şi a stabilit următorul clasament, pentru cele 10 secţiuni ale concursului:
Secţiunea Imaginea şi vizibilitatea Armatei
Locul I – căpitan Iriciuc – Batalionul 17 Vânători de Munte „Dragoş Vodă”;
Locul II – locotenent-colonel Toni Ene – Divizia 2 Infanterie „Getica”;
Locul III – maior Coman Marin Marian – Academia Forţelor Terestre “Nicolae Bălcescu”.
Secţiunea Credinţă şi altruism
Locul I – plutonier-adjutant principal Mercore Paul – Batalionul 612 Artilerie Antitanc "Maramureş".
Secţiunea Instrucţie şi luptă
Locul I – locotenent-colonel Cebuc Dan Virgil – Centrul de Instruire pentru Geniu, EOD şi Apărare CBRN „Panait Donici”;
Locul II – locotenent Zaha Cristian – Batalionul 812 Infanterie „Bistriţa”.
Secţiunea Logistică şi infrastructură
Locul I –maior Băviţă Eugen Sorin – Batalionul 817 Artilerie „Petru Rareş”;
Secţiunea Învăţământ, ştiinţă şi artă militară
Locul I – general de brigadă Ghiţă Bârsan – Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu”;
Locul II –colonel Vrica Ioan – Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu”;
Locul III –locotenent-colonel Chindriş Vasile – Batalionul 3 Apărare Antiaeriană „Potaissa” Secţiunea Sănătate şi sport
Locul I – caporal clasa a III-a Dărăban Radu Horea – Regimentul 317 ISR „Vlădeasa”;
Locul II –plutonier adjutant principal Şaroşi Francisc – Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu”;
Locul III – plutonier adjutant Irinel Fîcă – Statul Major al Forţelor Terestre.
Secţiunea Moral, bunăstare şi recreere
Locul I – locotenent-colonel Baciu Rareş – Divizia 4 Infanterie “Gemina”.
Secţiunea Presă, film şi literatură
Locul I – plutonier adjutant principal Mincă Daniel Aurel – Batalionul 316 Asigurare Date „Gurăslău”.
Locul II – caporal clasa a III-a Vişa Marcel Ionel – Batalionul 136 Geniu „Apulum”;
Secţiunea Istorie, cultură şi tradiţii militare
Locul I – maior Liche Lucian – Brigada 61 Vânători de Munte „General Virgil Bădulescu”;
Secţiunea Comunicare prin spaţiul cibernetic şi comunicaţii militare
Locul I – plutonier adjutant Puşcaşu Marcel Nicolae - Batalionul 17 Vânători de Munte „Dragoş Vodă.
Secţiunea Soldatul universal
Locul I – caporal clasa a III-a Florea Dumitru – Batalionul 335 Artilerie "Alexandru cel Bun”;
Locul II – caporal clasa a III-a Gorgotă Adrian Cătălin – Batalionul 265 Poliţie Militară “Tudor Vladimirescu”.
Felicitări celor premiaţi, iar întregului personal al Forţelor Terestre Române îndemnul de a-şi valorifica superior inteligenţa şi puterea de muncă, în scopul realizării unei imagini pozitive instituţiei din care fac parte.

Galerie foto

Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin Cluj Constanta Covasna Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Harghita Hunedoara Ialomita Iasi Ilfov Maramures Mehedinti Bucuresti Mures Neamt Olt Prahova Salaj Satu Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Valcea Vaslui Vrancea