Ministerul Apărării Naţionale (MApN) - Forţele Terestre Române

Campionatul militar de schi, etapa pe forţele terestre - ediţia 2018

Luni, 05/02/2018
locotenent Alexandru Helerea

Campionatul militar de schi destinat unităţilor de instrucţie, etapa pe forţele terestre, s-a desfăşurat în perioada 29 ianuarie - 2 februarie a.c., în localitatea Piatra Fântânele din judeţul Bistriţa-Năsăud.La competiţia aplicativ-militară au participat şapte loturi reprezentând marile unităţi şi unităţi subordonate Statului Major al Forţelor Terestre. Acestea s-au întrecut la trei probe: biatlon individual şi pe echipe, masculin şi feminin, ştafetă şi patrulă. Scopul activităţii a fost de a verifica şi aprecia nivelul de pregătire al militarilor pentru executarea tragerilor cu armamentul individual, orientarea în teren precum şi practicarea schiatului.
În urma desfăşurării probelor a rezultat următorul clasament:
BIATLON
Individual feminin:
Locul I – sergent Diana Robu, Brigada 2 Vânători de Munte "Sarmizegetusa";
Locul II – caporal clasa a III-a Simona Faur, Brigada 2 Vânători de Munte "Sarmizegetusa";
Locul III – soldat Dănuţa Ciurea, Brigada 81 Mecanizată "General Grigore Bălan".
Individual masculin:
Locul I – caporal Dumitru Moişan, Brigada 81 Mecanizată "General Grigore Bălan";
Locul II – caporal Ionel Hogiu, Brigada 81 Mecanizată "General Grigore Bălan";
Locul III – caporal clasa a III-a Daniel Giurgi, Brigada 2 Vânători de Munte "Sarmizegetusa".
Echipe feminin:
Locul I - Brigada 2 Vânători de Munte "Sarmizegetusa";
Locul II - Brigada 81 Mecanizate "General Grigore Bălan";
Locul III - Brigada 61 Vânători de Munte “Gl. Virgil Bădulescu”.
Echipe masculin:
Locul I - Brigada 81 Mecanizate "General Grigore Bălan";
Locul II - Brigada 2 Vânători de Munte "Sarmizegetusa";
Locul III - Regimentul 317 ISR “Vlădeasa”.
Clasament general BIATLON:
Locul I - Brigada 81 Mecanizată "General Grigore Bălan";
Locul II - Brigada 2 Vânători de Munte "Sarmisegetuza";
Locul III - Brigada 61 Vânători de Munte “General Virgil Bădulescu”.
ŞTAFETĂ
Locul I - Brigada 81 Mecanizată "General Grigore Bălan";
Locul II - Brigada 2 Vânători de Munte "Sarmisegetuza";
Locul III - Regimentul 317 ISR “Vlădeasa”.
PATRULĂ
Locul I - Brigada 81 Mecanizată "General Grigore Bălan";
Locul II - Brigada 2 Vânători de Munte "Sarmisegetuza";
Locul III - Brigada 61 Vânători de Munte “General Virgil Bădulescu”.
CLASAMENT GENERAL:
Locul I - Brigada 81 Mecanizată "General Grigore Bălan".
Locul II - Brigada 2 Vânători de Munte "Sarmisegetuza";
Locul III - Brigada 61 Vânători de Munte “General Virgil Bădulescu”;
Locul IV - Regimentul 317 ISR “Vlădeasa”;
Locul V - Brigada Multinaţională „Craiova”;
Locul VI - Brigada 282 Mecanizată „Unirea Principatelor”
Locul VII - Brigada 18 Cercetare şi Supraveghere „Decebal”.
Câştigătorii au primit diplome, cupe şi medalii oferite, în cadru festiv, de către comandantul Componentei Operaţionale Terestre şi locţiitorul şefului Statului Major al Forţelor Terestre, general de brigadă Dorin Blaiu.

Galerie foto

Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin Cluj Constanta Covasna Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Harghita Hunedoara Ialomita Iasi Ilfov Maramures Mehedinti Bucuresti Mures Neamt Olt Prahova Salaj Satu Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Valcea Vaslui Vrancea