Ministerul Apărării Naţionale (MApN) - Forţele Terestre Române

Locţiitorul şefului Statului Major al Forţelor Terestre şi comandant al Componentei Operaţionale Terestre

General de brigadă dr. Virgil-Ovidiu POP

Data naşterii şi locul naşterii: 27 martie 1970, Bistriţa, judeţul Bistriţa-Năsăud

Studii:

2016 – Curs postuniversitar de perfecţionare în domeniul securităţii şi apărării naţionale: securitate şi buna guvernare, Colegiul Naţional de Apărare, Bucureşti
2012 – Curs de perfecţionare în domeniul securităţii şi apărării naţionale, Probleme actuale ale securităţii naţionale, Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Bucureşti
2008 – Curs post universitar pentru pregătirea  personalului didactic, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei, Universitatea Bucureşti
2006 – Doctorat în Ştiinţe Militare, Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”,  Bucureşti
2005 – Curs avansat de operaţii multinaţionale întrunite JOINT, Centrul regional  de pregătire NATO/PfP din cadrul Colegiului de Management al Crizelor şi Operaţii Multinaţionale al Universităţii Naţionale de Apărare „Carol I”, Bucureşti
2002 – Academia de Înalte Studii Militare, Licenţiat în Ştiinţe Militare cu specializarea Conducere interarme – trupe de uscat, Bucureşti
2000 – Curs de limbi străine (engleză) şi integrator de stat major, Academia de Înalte Studii Militare, Bucureşti
1999 – Curs de stat major ofiţeri activi, Şcoala de Aplicaţie pentru Vânători de Munte, Predeal
1997 – Curs de iniţiere în utilizarea microcalculatoarelor, Braşov
1995 – Curs de comandanţi companie, Centrul de pregătire montană, Predeal
1991 – Curs integrator de vară în  specialitatea de vânători de munte, Şcoala de Aplicaţie pentru Vânători de Munte, Predeal
1991 – Şcoala Militară de Ofiţeri activi „Nicolae Bălcescu”, Sibiu
1988 – Liceul Militar „Ştefan cel Mare”, Câmpulung Moldovenesc

 Funcţii îndeplinite:

Din 1 ianuarie 2017 este numit comandant al Componentei Operaţionale Terestre şi locţiitor al şefului Statului Major al Forţelor Terestre
Octombrie 2016 - ianuarie 2017 - împuternicit comandant al Componentei Operaţionale Terestre şi locţiitor al şefului Statului Major al Forţelor Terestre
Mai 2016 - octombrie 2016 - împuternicit locţiitor al comandantului Diviziei 2 Infanterie „Getica”
Ianuarie 2014 - mai 2016 - comandant al Brigăzii 282 Infanterie Mecanizată „Unirea Principatelor”
Octombrie 2009 – ianuarie 2014 - comandantul al Regimentului 30 Gardă „Mihai Viteazul”
Octombrie 2004 – octombrie 2009 - comandantul Batalionului  30 Vânători de Munte „Dragoslavele”
Iulie 2002 – octombrie 2004 – ofiţer de stat major la Comandamentul Corpului 1 Armată Teritorial „General Ioan Culcer”
Octombrie 2000 – iulie 2002 – ofiţer student la Academia de Înalte Studii Militare
Mai 1998 – iulie 2000 comandant de companie la Batalionul  22 Vânători de Munte „Cireşoaia”
Decembrie 1992 – mai 1998 - comandant de pluton la Batalionul  22 Vânători de  Munte „Cireşoaia”
Iulie 1991 – decembrie 1992 - comandant de pluton la Batalionul 24 Vânători de  Munte „General Gheorghe Avramescu”

Misiuni internaţionale:

2006 – Comandantul Detaşamentului RO FND XII – Kosovo
2008 – 2009 – Comandantul Batalionului 30 Manevră, teatrul de operaţii Afganistan

Ordine, medalii, premii şi diplome:

- Ordinul „Virtutea Militară” în grad de Ofiţer, cu însemn pentru militari, 2 noiembrie 2016
- Emblema de merit „În Slujba Păcii” clasa a III-a, 19 noiembrie 2015  
- Emblema de merit „În Serviciul Armatei României” clasa a III-a, 19 noiembrie 2015   
- Emblema de Onoare a Medicinei Militare, 19 august 2013
- Emblema de Onoare a Forţelor Navale, 6 august 2012
- Titlul onorific de „Militar Veteran” pentru militari, 23 iulie 2012
- Emblema de merit „Acţiuni Umanitare” clasa I, 10 aprilie 2012
- Semnul onorific „În Serviciul Patriei” pentru 20 ani de activitate, 29 noiembrie 2011
- Medalia „Crucea comemorativă pentru misiuni de menţinere a păcii - Kosovo” a Republicii Italiene, 13 aprilie 2011
- Emblema de Onoare a Logisticii, 30 noiembrie 2010
- Emblema de merit  „În Slujba Păcii” clasa I a, 1 iulie 2010
- Ordinul „Virtutea Militară” în grad de Cavaler cu însemn pentru militari, 22 octombrie  2009
- Emblema de Onoare a Forţelor Aeriene, 20 iulie 2009
- Insigna „Participant la Misiuni în străinătate” (ISAF III), 10 februarie 2009
- Medalia NATO non article 5 (ISAF III),16 ianuarie 2009
- Emblema de Onoare a Logisticii, 1 decembrie 2008
- Emblema de merit  „În Slujba Păcii” clasa a II a, 17 octombrie 2008
- Emblema de Onoare a Forţelor Terestre, 1 iunie 2008
- Emblema de Onoare a Statului Major General, 12 noiembrie 2007
- Medalia NATO non article 5 (RO FND XII - Kosovo), 4 septembrie 2006
- Semnul onorific „În Serviciul Patriei” pentru 15 ani de activitate, 1 noiembrie 2006

Limbi străine cunoscute:

- Engleză
- Rusă

 Situaţia familială:

- Este căsătorit şi are un copil