Ministerul Apărării Naţionale (MApN) - Forţele Terestre Române

Locţiitorul pentru operaţii şi instrucţie al şefului Statului Major al Forţelor Terestre

General de brigadă Constantin-Adrian CIOLPONEA
Data şi locul naşterii: 22 iunie 1967, Bucureşti
 
Studii şi cursuri:
• 2014 – 2015 - Colegiului Naţional de Război, Statele Unite ale Americii;
• 2014 - Curs avansat pentru operaţii speciale în combaterea terorismului, Statele Unite ale Americii;
• 2013 - Colegiul Naţional de Apărare, Curs postuniversitar de perfecţionare în domeniul securităţii şi apărării naţionale „Securitate şi bună guvernare”, Bucureşti;
• 2010 - Program de pregătire avansată în domeniul studiilor de securitate din Consiliul European pentru Studii de Securitate George C. Marshall, Germania;
• 2006 – 2007 - Şcoala postuniversitară Navală, Monterey, California, Statele Unite ale Americii;
• 2005 – 2007 - Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative, Facultatea de Administraţie Publică, Bucureşti;
• 2005 - Curs de master în domeniul operaţiilor speciale, Statele Unite ale Americii;
• 2002 – 2004 - Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Bucureşti;
• 2001 – 2002 - Academia de Înalte Studii Militare, Bucureşti;
• 2000 - Curs proceduri de comandă şi stat major NATO – nivel brigadă, Centrul de Pregătire NATO PfP, România;
• 1999 - Curs conducător de paraşutare, Şcoala de aplicaţie pentru paraşutişti „General-maior Grigore Baştan”, România;
• 1999 - Curs de stat major pentru ofiţeri de infanterie, România;
• 1997 - Curs pentru ofiţeri de cercetare diversiune, Statele Unite ale Americii;
• 1995 – 1996 - Curs pentru ofiţeri de cercetare (rangers), Statele Unite ale Americii;
• 1991 - Curs de comandant de companie şi grupuri de cercetare în dispozitivul inamicului lansate prin paraşutare, România;
• 1985 – 1988 - Şcoala Militară de Ofiţeri Activi „Nicolae Bălcescu”, Sibiu;
• 1981 – 1985 - Liceul Militar „Dimitrie Cantemir”, Breaza.
 
Funcţii îndeplinite:
• Din 9 mai 2016, împuternicit locţiitor pentru operaţii şi instrucţie al şefului Statului Major al Forţelor Terestre;
• 02.02.2015 – 09.05.2016 - locţiitor al comandantului Diviziei 4 Infanterie „Gemina”;
• 25.10.2011 – 02.02.2015 - comandant al Brigăzii 6 Operaţii Speciale;
• 01.08.2009 – 25.10.2011 - comandant al Regimentului 1 Operaţii Speciale;
• 01.05.2008 – 01.08.2009 - comandant al Batalionului 1 Operaţii Speciale;
• 01.12.2004 – 01.05.2008 - ofiţer de stat major în cadrul Componentei de Operaţii Speciale;
• 29.07.2004 – 01.12.2004 - locţiitor al comandantului Batalionului 313 Cercetare;
• 01.10.2002 – 29.07.2004 - ofiţer student la Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Bucureşti;
• 01.07.2001 – 01.06.2002 - locţiitor al comandantului pentru instrucţia desant aerian la Batalionul 313 Cercetare;
• 01.06.2002 – 01.10.2002 - şef al cercetării la Batalionul 313 Cercetare;
• 01.06.1999 – 01.07.2001 - comandant companie cercetare la Batalionul 313 Cercetare;
• 28.09.1990 – 01.06.1999 - comandant grup cercetare la Batalionul 313 Cercetare;
• 23.08.1988 – 28.09.1990 - comandant de pluton la Batalionul 98 Instrucţie Pază Obiective Speciale.
 
  
Misiuni internaţionale: 
• 2000 – 2001 - observator militar ONU - Republica Democrată Congo;
• 2008 - ofiţer de stat major, teatrul de operaţii din Afganistan;
• 2009 - ofiţer de stat major - Kosovo.
 Exerciţii multinaţionale: 
• „Peaceful bridge” – Turcia; 
• „Bovinea” – Belgia; 
• „Lyman Teacher” – România; 
• „Jackal stone” – Croaţia.
 
 Distincţii şi decoraţii:
• 2017 -  Ordinul naţional „Virtutea Militară” în grad de ofiţer cu însemn pentru militari;
• 2013 - Semnul onorific „În Serviciul Patriei pentru 25 ani de activitate”;
• 2013 - Emblema de Onoare a Forţelor Navale”;
• 2013 - Emblema de Onoare a Forţelor Aeriene”;
• 2013 - Ordinul naţional „Virtutea Militară”, în grad de cavaler;
• 2012 - Emblema de Onoare a Informaţiilor pentru Apărare;
• 2012 - Emblema de Onoare a Forţelor Terestre”;
• 2012 - Titlul onorific de „Militar Veteran”;
• 2012 - Emblema de merit „În serviciul Armatei României”, clasa a III-a;
• 2011 - Emblema „Onoarea Armatei României”;
• 2008 - Insigna participant la misiuni internaţionale;
• 2008 - Semnul onorific „În Serviciul Patriei pentru 20 ani de activitate”;
• 2007 - Emblema de Onoare a Statului Major General;
• 2006 - Medalia „The Army Commendation”;
• 2003 - Semnul onorific „În Serviciul Patriei pentru 15 ani de activitate”;
• 2002 - Medalia „The Army Achievement”;
• 2001 - Medalia ONU.
 
Limbi străine cunoscute: 
• Limba engleză;
• Limba franceză;
• Limba rusă. 
 
Situaţia familială: este căsătorit şi are doi copii.